Bal charakterów

21-11-12 Administrator 0 comment

Dnia 13 listopada 2012 r. Teatr Młodego Widza z Wolimierza zaprosił młodzież z Gimnazjum w Zbicznie na spektakl, który „ uczy bawiąc”!  Spektakl teatralny oparty na sztukach najwybitniejszego reprezentanta literatury klasycystycznej, Moliera odbył się w Brodnickim Domu Kultury. Młodzież naszego Gimnazjum odpowiedziała na zaproszenie i obejrzała  przedstawienie przepełnione elegancją, umiarem i wzniosłością, humorem i nowatorskim jak na tamte czasy, przeciwstawianiem się sztuczności i pozie.

               W przedstawieniu „Bal charakterów czyli zapukał Skąpiec do Świętoszka” aktorzy prowadzili swoistą grę z widzem, balansując między komizmem a tragizmem. Widzowie mieli okazję śmiać się do łez, jednocześnie uzmysławiając sobie smutną niekiedy prawdę o człowieku. Światowa literatura, wspaniałe kreacje aktorskie, kostiumy i środki wyrazu aktualne dziś: skąpstwo i hipokryzja- a to wszystko okraszone wspaniałą zabawą.

                  Tego dnia również młodzież naszego Gimnazjum zwiedziła wystawę w Muzeum Zamkowym. Na wystawie zaprezentowane zostały, wybrane dziedziny życia codziennego pierwszych mieszkańców regionu brodnickiego. Prezentowane na wystawie zbiory uzupełniły wiedzę dotyczącą różnorodnych zajęć społeczności doby średniowiecza.

 

 Na wystawie obejrzeć można zabytki związane z dawnymi rzemiosłami (garncarstwem, myślistwem, rybołówstwem, snycerstwem, kowalstwem, obróbką poroża i kości, uprawą roli, produkcją żywności, broni i budownictwem).

Na ekspozycji prezentowane są poglądowe makiety grodzisk w Żmijewku oraz w Bachotku a także makieta średniowiecznej Brodnicy. Do wyjątkowych znalezisk należą trzy średniowieczne miecze: z Brodnicy (XI w.) Golubia (XIV w) oraz Jabłonowa Pomorskiego (XV/XVI w.).

Cała grupa podziwiała panoramę Brodnicy i okolic z Wieży widokowej.

Uczniowie Gimnazjum zwiedzili również wystawę „ Broń biała i palna w Galerii Brama”  w Bramie Chełmińskiej.

Ekspozycję rozpoczynają miecze – różnego rodzaju m.in. dwuręczne oraz katowskie, będące najstarszym rodzajem broni białej, wyrabianej z metalu; następnie pokazane są szpady, pałasze, szable europejskie z terenu Niemiec, Szwecji, Francji, Anglii, Rosji a także z Polski. Na wystawie znajduje się także broń biała krótka jak: tasaki, kordziki, kordelasy, bagnety. Oprócz broni białej eksponowane są najciekawsze przykłady broni palnej, znajdującej się w zbiorach Muzeum. Do eksponatów z tej grupy należą chociażby garłacz marynarki wojennej z końca XVIII w

Mieliśmy również możliwość oglądania wystawy skarbonek i portfeli, która gości w Brodnicy z samych zbiorów w Trokach.

Młodzież pełna wrażeń i emocji  wraz z opiekunami szczęśliwie wróciła do szkoły.