Rok Korczaka

18-12-12 Administrator 0 comment

Obchody Roku Korczaka w Gimnazjum w Zbicznie

 Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat
 
       W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i setną rocznicę założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego 2012 rok ustanowiono – decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Janusza Korczaka. W związku z tym w Gimnazjum w Zbicznie został ogłoszony konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Janusza Goldszmita (prawdziwe nazwisko Korczaka). Wszystkie klasy gimnazjalne oglądały na godzinach wychowawczych film Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”.
Uwieńczenie obchodów roku, tego wybitnego Polaka była akademia przygotowana przez panią Barbarę Michalak oraz uczniów klas drugich.

Gimnazjaliści ujrzeli scenki z życia szkolnego, przedstawiające przygotowania do spektaklu poświęconego Korczakowi.

 
W całość inscenizacji został wpleciony fragment filmu A. Wajdy ( scena końcowa- Korczak idzie ze swymi podopiecznymi, którzy zostali skazani na śmierć w komorze gazowej. Towarzyszy im w tej ostatniej drodze z uśmiechem na twarzy, tak jakby to była zwykła wycieczka.)
Każdy uczeń Gimnazjum w Zbicznie powinien zapamiętać, że Janusz Korczak był lekarzem, pisarzem, ale przede wszystkim wychowawcą i opiekunem sierot, obrońcą praw dzieci. Zapamiętajmy jego słowa:

…Nie ma dzieci- są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach innej grze uczuć.