Wieczór poezji zakazanej w ZSZ w Brodnicy

27-10-15 Administrator 0 comment

Wieczór poezji zakazanej

W Zespole Szkół Zawodowych dnia 27 października 2015 r. o godz. 15. 15 odbył się wieczorek poetycki, w którym uczestniczyli m.in.: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, pan Stanisław Czajkowski, Dyrektor ZSZ w Brodnicy, pan Jacek Gniadkowski, wicedyrektor ZSZ w Brodnicy, pani Alicja Wiśniewska.

Uczniowie technikum – Mateusz Domagalski, Angelika Wiechowska oraz  Radosław Walczak – zaprezentowali wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Były to utwory kiedyś „zakazane” ze względów politycznych. W wieczorku uczestniczyli też uczniowie Zespołu Szkół w Zbicznie (Monika Szefler, Wiktoria Deja oraz Klaudia Rudnik), którzy pod opieką swojej nauczycielki, pani Barbary Michalak,  przygotowali recytacje „zakazanych” wierszy Juliana Tuwima i Edwarda Stachury. Wystawa (26 – 28 października) prezentowała utwory literackie zakazane z różnych powodów: obyczajowych, społecznych, politycznych i religijnych. Uświadamiała młodzieży jak ważna jest współcześnie wolność słowa oraz nieograniczony dostęp do wszelkich informacji. Wśród eksponatów znalazły się między innymi następujące pozycje: „Szatańskie wersety” S. Rushdiego, „Lolita” V. Nabokowa, „Mein Kampf”, „Manifest Komunistyczny”, „Zniewolony umysł” Cz. Miłosza, „Archipelag Gułag” A. Sołżenicyna i wiele innych. Niektóre pozycje uczniowie oglądali z wielkim zdziwieniem, bo obecnie są to często czytane lektury i trudno uwierzyć, że kiedyś były zakazane. Wystawa była więc doskonałym pretekstem do porozmawiania z młodzieżą o przemianach politycznych w Polsce oraz przemianach obyczajowych na świecie. Wystawę przygotowały panie bibliotekarki – Agnieszka Gęsicka i Magdalena Bączkowska.