Obchody Dnia Ziemi

26-04-16 Administrator 0 comment

Światowy Dzień Ziemi w Gimnazjum w Zbicznie

22 kwietnia gimnazjaliści ze Zbiczna przygotowali kampanię ekologiczną na terenie ścieżki dydaktycznej przy Zespole Szkół w Zbicznie. Młodzież uczestniczyła w warsztatach „Nasza planeta w naszych rękach”. Organizatorka, pani Jolanta Wojtkiewicz, wprowadziła uczestników w historię obchodów Dnia Ziemi, która sięga roku 1970. To wtedy burmistrz San Francisco po raz pierwszy ogłosił obchody święta naszej planety. Inicjatywa została następnie przejęta przez ONZ, której sekretarz generalny U Thant w 1971 roku ogłosił równonoc wiosenną Dniem Ziemi. W 2009 roku niezależnie od decyzji z 1971 roku, ONZ ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Matki Ziemi. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji nad wpływem naszego postępowania na stan ziemi ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Uczniowie wywiesili przygotowane plakaty o zanieczyszczeniach powietrza, gleby i wody. Następnie zespoły klasowe rozwiązywały krzyżówki, uczniowie opracowywali postery „Nasza planeta w naszych rękach” oraz wypisywali swoje codzienne postanowienia dla ziemi. Znalazły się wśród nich:

– segregacja odpadów,

– oszczędzanie wody (prysznic zamiast wanny),

– oszczędzanie energii (wyłączanie zbędnych urządzeń elektrycznych),

– jazda na rowerze ,

– nie zaśmiecanie lasu,

– ochrona przyrody i jej zasobów (nie niszczymy roślin, grzybów),

– kupowanie produktów bez zbędnych opakowań.

Następnie odbyła się prezentacja prac, które powieszono na korytarzach szkolnych.

Na zakończenie po uzyskaniu dyspensy, wszyscy piekli przy ognisku kiełbaski.

1.jpg 10.jpg 11.jpg
12.jpg 13.jpg 14.jpg
15.jpg 16.jpg 17.jpg
18.jpg 19.jpg 2.jpg
20.jpg 21.jpg 22.jpg
23.jpg 24.jpg 25.jpg
26.jpg 27.jpg 28.jpg
29.jpg 3.jpg 30.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg
7.jpg 8.jpg 9.jpg