Strój galowy

26-08-16 Administrator 0 comment

Strój galowy w szkole.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2016/2017 pragniemy przypomnieć, że podczas uroczystości szkolnych obowiązuje uczniów strój galowy.

Jak powinien wyglądać strój galowy?

Zgodnie z obowiązującymi w szkole statutami:

– dla dziewcząt – biała bluzka i granatowa lub czarna spódnica, albo spodnie,

– dla chłopców – garnitur lub ciemne spodnie i biała bluzka lub  koszula.

Szkolny strój galowy obowiązuje w następujących dniach:

– inauguracja roku szkolnego,

– zakończenie roku szkolnego,

– egzamin gimnazjalny (tylko dla zdających),

– uroczystości z okazji świąt państwowych,

– inne dni zgodne z zaleceniem dyrekcji szkoły.

Dlaczego warto kultywować tę tradycję? Serdecznie zapraszamy na bloga prowadzonego przez matkę trójki dzieci. Tu znajduje się link do pełnego artykułu:

http://www.mama-trojki.pl/2015/06/nowa-forma-stroju-galowego.html

Przytoczmy zatem tekst  bloga autorstwa pani Bożeny Jędral – matki trójki dzieci:

„Ostatnio dostrzegam dziwne zjawisko rozprężenia w szkole. Jak mniemam każda placówka posiada regulamin, który wyraźnie określa wygląd ucznia w dniach szczególnych (pasowanie na ucznia, rozpoczęcie/zakończenie roku szkolnego, apele itp), oczywiście do lamusa odeszły nonajronowe fartuszki z wymiennymi-białymi kołnierzykami i na co dzień każdy przychodzi, jak lubi. Dziś skupiam się na uroczystościach szkolnych/klasowych.

Jestem przygotowana na ataki w kierunku mojej osoby z powodu wieku, zarzuty, że jestem po prostu stara i szukam problemów tam, gdzie ich nie ma. Jednak zjawisko dosyć szeroko pojętego “stroju galowego” bardzo mnie razi. Tu będzie ten moment na wypomnienie mi, jaka leciwa jestem. Jednak 30 lat temu na zakończenie roku szkolnego oraz inne uroczystości obowiązywał konkretny strój: biała bluzka, czarny lub granatowy dół. Nie było mowy o czerwonych, czy zielonych spodniach, koszuli w kratę lub sukience w kwiatki.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wina uczniów. Rodzic przygotował ubranie, dziecko założyło. Z czym ma się kojarzyć apel, początek lub zakończenie roku szkolnego skoro dziecko założyło na siebie strój ciut lepszy niż podwórkowy. Czysty, nowy, ładny, ale nie na każdą okazję. Zamiast widocznego święta mamy stragan. Tu mój apel do rodziców: skoro macie dzieci, zadbajcie o oprawę tak ważnego dnia dla nich. Wymówka, że nie opłaca się kupić koszuli, bo założy dwa razy w roku jest dla mnie śmieszna. Ty też masz w szafie marynarkę, którą nosisz tylko na pogrzeby, może rzadziej niż raz w roku, jednak masz co założyć, by nie wyglądać, jak choinka.

Daj spokój dzieciom – zaraz głosy się pojawią. Nie dam. Obserwuję na przestrzeni lat coraz bardziej rozszerzoną teorię stroju galowego, potem taki człowiek dorasta, idzie na rozmowę kwalifikacyjną w stroju, który przez lata służył mu za “odpowiedni na takie sytuacje”. Nauczenie dziecka, że strój ma być zawsze dostosowany do okoliczności zapewni mu komfort dopasowania do sytuacji.”

Dla porównania dwie fotografie: