Spektakl profilaktyczny

23-02-17 Administrator 0 comment

W piątek, 24 lutego 2017r. gościliśmy po raz kolejny teatr ,,Kurtyna” z Krakowa. Tym razem aktorzy zaprezentowali dwa przedstawienia profilaktyczne. Jedno skierowane do uczniów klas IV-VI pod tytułem ,,Kto, jak nie ja” ,a  dla gimnazjalistów, sztuka pt. ,,Zamknięty rozdział”. Młodzież ma możliwość oglądania spektakli dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zbicznie, która to  w całości pokrywa koszt prezentacji spektakli.

„KTO, JAK NIE JA”

W przedstawieniu realizowane są podstawowe zagadnienia związane z programem profilaktycznym dla uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej:

– profilaktyka inicjacji i negatywnych skutków, związanych
z papierosami i e-papierosami

-profilaktyka przemocy fizycznej, psychicznej
i emocjonalnej w relacjach rówieśniczych i rodzinnych

– podejmowanie wyborów i odpowiedzialność za decyzje

– kształcenie poczucia asertywności i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny/ kultura słowa/

– rozpoznawanie i kontrola nad  emocjami

– szacunek dla opiekunów i nauczycieli

Treść spektaklu:

Mama Pawła, ucznia Szkoły Podstawowej, nie mogła być na ostatniej wywiadówce syna. Kobieta z trudem radzi sobie z wypełnianiem obowiązków, które spadły na nią, od kiedy tata Pawła wyjechał pracować za granicą. Wychowawczyni klasy w rozmowie telefonicznej informuje mamę Pawła o niepojących zmianach w zachowaniu syna. Chłopiec został przyłapany na posiadaniu papierosów, jego wyniki w nauce i stosunku do rówieśników budzą zatroskanie nauczycieli. Jest to dramatyczna chwila dla kobiety, zwłaszcza że jej syn wszystkiemu zaprzecza i jego zachowanie wyraźnie świadczy o tym, że chłopiec okłamuje matkę. Mama Pawła trafia do szpitala w podejrzeniem zawału serca. To zrozumiały cios dla Pawła, który nie potrafi zrozumieć, że to jego zachowanie i wybory przyczyniły się do zagrożenia życia matki. Z ofertą pomocy dla chłopaka występuje jego szkolna koleżanka, wobec której Paweł kierował wyraźne uczucie zazdrości w związku z jej pozycją i uznaniem wśród rówieśników. Dziewczyna świetnie się uczy, ma doskonały wyniki w sporcie, jest powszechnie akceptowana w swoim środowisku. A przede wszystkim lubi Pawła i wierzy w jego możliwości.

“ZAMKNIĘTY ROZDZIAŁ”

Spektakl „Zamknięty rozdział” to sceniczna realizacja kilku najważniejszych zagadnień, związanych z programem profilaktyki, skierowanym do uczniów Gimnazjum i Szkoły Ponadpodstawowej:

– profilaktyka antyalkoholowa i antynarkotykowa / moment inicjacji, skutki zdrowotne, społeczne i prawne/

– zarządzanie i kontrola nad sferą emocjonalną/ dokonywanie wyborów, samorealizacja, budowanie poczucia własnej wartości, agresja i autoagresja jako konsekwencje niezaspokojonych potrzeb/

– profilaktyka związana z zagrożeniami, związanymi z wykorzystaniem cyberprzestrzeni

– przemoc emocjonalna i psychiczna w relacjach rodzinnych.

Opis spektaklu:

Otrzymane prawo jazdy to dla 18-letniego Tomka ważny znak, świadczący o początku przynależności do tej grupy ludzi, którzy mogą być w pełni niezależni i odpowiedzialni za swoje życie. Już nie musi błagać starszego brata o pożyczenie samochodu, obwarowane ciężkimi wymaganiami, by nie dać się skontrolować policji. To również moment, kiedy Tomek będzie mógł bez przeszkód budować swoją pozycję w grupie rówieśniczej, gdzie status człowieka mocnego i dojrzałego mierzony jest jego skutecznością w omijaniu krępujących przepisów prawa. Tak, jak jego starszy brat Tomek wreszcie będzie mógł bez obaw zasiąść za kierownicą, by podjąć rywalizację w osiedlowych wyścigach samochodowych. Udokumentowany efekt tych zmagań z pewnością podniesie jego pozycję na koncie facebookowym, filmiki i zdjęcia muszą dostać zadowalającą młodego człowieka liczbę laików i polubień. Ale teraz dla Tomka najważniejsze jest zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi, którzy wspólnie z nim będą świętować otrzymanie „prawka”. Alkohol i środki psychoaktywne to menu, które uatrakcyjni ten świąteczny czas. A gdy trzeba będzie po imprezie wrócić do domu, to przecież Tomek bez kłopotu, jako pełnoprawny kierowca, zabawi się w „taksówkarza”.

Kilkunastoletnia Marysia otrzymała upragnione powołanie na obóz treningowy kadry narodowej w gimnastyce artystycznej. Dla dziewczyny i jej rodziny to moment, który szczęśliwie pieczętuje wieloletni wysiłek, aby w tej trudnej dziedzinie sportu osiągnąć sukces. Treningi od najmłodszych lat, potrzeba pogodzenia wymagań szkolnych z czasem przeznaczonym na sport, wyrzeczenie się wielu rozrywek, które właściwe są okresowi dorastania. Poświęcenie, upór, samozaparcie, pokora wobec bólu i zmęczenia, samoorganizacja życia całej rodziny dla realizacji pasji Marysi przynoszą efekt – młoda gimnastyczka będzie reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych.

Rozpędzony samochód, kierowany przez Tomka, uderza na przejściu dla pieszych śpieszącą się na ostatni trening w macierzystym klubie Marysię. Obie ofiary wypadku trafiają do tego samego szpitala. W życiu tych dwojga młodych ludzi zostaje nieodwołalnie zamknięty pewien rozdział. Czy otworzy się następny?

Info. o spektaklach ze strony: www.kurtyna.krakow.pl

1.jpg 2.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg