Wydarzenie społeczne „Żyj smacznie i zdrowo…”

24-04-17 Administrator 0 comment

Wydarzenie społeczne „Żyj smacznie i zdrowo estetycznie, kolorowo.”

Młody człowiek powinien być świadomy, że jego dieta i aktywność fizyczna wpływa na wygląd, samopoczucie i funkcjonowanie. Jeżeli od najmłodszych lat posiądzie wiedzę i świadomość zdrowego stylu życia, będzie to jego nawykiem na zawsze.

Złe  przyzwyczajenia sprzyjają eskalacji otyłości szczególnie wśród dzieci. Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jednocześnie młodzież chętnie szuka nowych diet, które pozwolą zachować zdrowy, piękny wygląd, i dobre samopoczucie. Pojawiają się nowe trendy i mody żywieniowe.

Uczniowie klasy IIIa brali udział w warsztatach na temat dobrze zbilansowanej diety. Zapoznali się z aktualną wersją Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dowiedzieli się czym jest gluten, laktoza i gdzie występują te składniki. Kolejne zajęcia dotyczyły zachowania bezpieczeństwa w kuchni i dobrych manier przy stole. Swoje doświadczenia postanowili przedstawić społeczności szkolnej i gościom podczas wydarzenia społecznego „Żyj smacznie i zdrowo, estetycznie, kolorowo.”

W projekcie brali udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Trzecioklasiści przygotowali projekt, rozplanowali zadania, przygotowali materiały pomocnicze. Z nich każda klasa wykonała wylosowane tematy, opracowując pokazy multimedialne oraz tablice z reklamami. Bowiem najlepiej uczymy się przez działanie.

Młodzież IIIa przygotowała salę, Jej scenografią były tablice z reklamami i informacjami. Przygotowano plakaty, rysunki, wiadomości na pięć podstawowych tematów:

1.     „Żyj Smacznie i Zdrowo, estetycznie, kolorowo” – z ogólnymi wiadomościami dotyczącymi projektu,

2.     Rodzaje diet – z informacjami na czym polegają różne diety oraz co można w nich spożywać,

3.     Otyłość – tu pokazał się wiele mówiący plakat „To śmieci tuczą dzieci’ oraz zagrożenia czyhające na konsumenta w różnych produktach, a szczególnie w ich spożywanych ilościach,

4.     Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

5.     Rolnictwo ekologiczne – z zaznaczeniem produktów genetycznie zmodyfikowanych.

Ustawiono krzesła. Na scenie pojawiły się rekwizyty w postaci koszy z produktami do omawianych rodzajów diet, oraz zastawa stołowa do prezentacji savoir-vivre przy stole. Przygotowano nagłośnienie i sprzęt do prezentacji pokazów multimedialnych.

Na wydarzenie społeczne zaproszono wszystkich uczniów naszej szkoły, pracowników szkoły oraz rodziców. Dla gości przygotowaliśmy zaproszenia.

Wydarzenie rozpoczęli pomysłodawcy, prezentując informacje czym jest gluten i laktoza. Zapoznano z różnymi rodzajami diet demonstrując produkty, które można w nich spożywać oraz przykłady potraw jakie można z nich przyrządzić. Dieta wegetariańska ma wiele odmian. Ogólnie polega na rezygnacji z jedzenia mięsa, w tym także drobiu i ryb. Do jadłospisu wegetariańskiego dopuszcza się produkty pochodzenia zwierzęcego, jak : produkty mleczne, jajka czy miód. Podstawowymi składnikami diety wegetariańskiej są warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe, nabiał, orzechy, nasiona, oleje, kiszonki, zioła. Należy pamiętać o urozmaiconych posiłkach aby zapobiec niebezpieczeństwu niedoborów różnych składników szczególnie żelaza. Podkreślono, iż dobrze zbilansowana dieta bogata różnego rodzaju produkty jest bardzo ważna dla zdrowia. Podsumowaniem tej części projektu było rozwiązanie przez zgromadzonych Quizu żywieniowego.

W dalszej części przypomniano aktualną wersją Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Przypomniano o 5 posiłkach dziennie, o kluczowym działaniu nawodnienia oraz o jedzeniu warzyw i owoców. Po tej części goście w grupach rozwiązywali krzyżówkę.

Mówiono na temat otyłości, zwracając uwagę, iż to śmieci tuczą dzieci. Występujący przebrani byli za bardzo otyłych ludzi. Przedstawiono ciekawe filmy i ostatnie dane na temat wzrostu zagrożeń otyłością wśród polskich dzieci. Szybkie tempo życia oraz duży dostęp do jedzenia typu Fast food, nadużywanie słodyczy oraz słodzonych napojów, to główne powody otyłości. Wskazano na aktywność fizyczną oraz prawidłowo zbilansowaną dietę, jako możliwości naprawienia złych nawyków. Przypomniano, że w naszym sklepiku szkolnym nie ma artykułów słodzonych. Zespół dziewcząt zaprezentował taniec nowoczesny jako świetną alternatywę spędzania wolnego czasu niż siedzenie przed komputerem. Powiedziano ile powinno się ważyć w zależności od wzrostu, wieku i płci. Dokonano próby obliczenia BMI, wskazując zarówno jego prawidłowe jak i zawyżone lub zaniżone wyniki będące zagrożeniem wielu chorób.

Jednocześnie zwrócono uwagę na zagrożenia anoreksją i bulimią jako choroby psychiczne współczesnej młodzieży, dążącej do szczupłej sylwetki lansowanej przez media modowe. Drastyczne obrazy podczas prezentacji, będą na długi czas przestrogą.

Kolejnym aspektem poruszanym było rolnictwo ekologiczne. Tu wskazano nasze najbliższe gospodarstwo państwa Babalskich. Pan Mieczysław Babalski to prekursor „EKOLANDU”. Jest częstym gościem w naszej szkole , prezentując zalety rolnictwa ekologicznego i edukując naszą młodzież. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z produktami ekologicznymi produkowanymi w jego gospodarstwie. Odwiedzają gospodarstwo dowiadując się na czym polega jego zarządzanie. W pokazie zaprezentowanym gościom, widzieliśmy jak się wytwarza  produkty ekologiczne. Podniesiono również problem GMO.

Na zakończenie zespół przygotował zabawną scenkę na temat savoir-vivre przy stole. Kultura spożywania posiłków warunkuje, że będzie on zdrowy, odżywczy ale i przyjemny. Zaprezentowano o czym mówi ułożenie sztućców w zastawie stołowej.

Po prezentacjach wszyscy mogli podziwiać przygotowaną wystawę. Następnie materiały zdobiły korytarze szkoły, aby ugruntować wiedzę.

Całość była przekazana na stronę internetową szkoły, samorządu oraz w lokalnej gazecie.

Organizatorka

Jolanta Wojtkiewicz

1.JPG 10.JPG 11.JPG
12.JPG 13.JPG 14.JPG
15.JPG 16.JPG 17.JPG
18.JPG 19.JPG 2.JPG
20.JPG 21.JPG 22.JPG
23.JPG 24.JPG 25.JPG
26.JPG 27.JPG 28.JPG
29.JPG 3.JPG 30.JPG
31.JPG 32.JPG 33.JPG
34.JPG 35.JPG 36.JPG
37.JPG 38.JPG 39.JPG
4.JPG 40.JPG 41.JPG
42.JPG 43.JPG 44.JPG
45.JPG 5.JPG 6.JPG
7.JPG 8.JPG 9.JPG