Eksperymenty przyrodnicze w pracowni PSCO w Zbicznie

21-06-17 Administrator 0 comment

Eksperymenty przyrodnicze
w pracowni PSCO w Zbicznie

Od drugiego półrocza w Gimnazjum w Zbicznie znajduje się mobilna pracownia dydaktyczna PASCO. Pracownia, wypożyczona z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2013-2015 oraz środków budżetu Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Opiekunka pracowni pani Jolanta Wojtkiewicz po zdobyciu kwalifikacji obsługi pracowni, pracowała z gimnazjalistami we wszystkich  klasach na zajęciach biologii i chemii. W skład pracowni wchodzi 16 laptopów oraz zestaw czujników do dokonywania licznych pomiarów w czasie doświadczeń przyrodniczych. Młodzież miała możliwość między innymi badania odczynów roztworów, zmiany temperatury i pH roztworu podczas przebiegu reakcji chemicznych. Uczniowie badali również swoje tętno w spoczynku i po wysiłku fizycznym, oznaczali ciśnienie krwi. Oglądali na ekranie obrazy preparatów biologicznych. Badali zmiany naświetlenia oraz wpływu okularów przeciwsłonecznych na zmniejszenie szkodliwego promieniowania słonecznego. Określali poziom dźwięków na lekcji, na przerwie i w środowisku zewnętrznym. Na wykresach obserwowali punkt i czas zawieszenia podczas skoku na platformie. Oznaczali przepływ prądu przez jabłko. Mieli możliwość określania warunków procesu fotosyntezy, oraz wzrostu poziomu CO2 w klasie podczas procesu oddychania.

Ciekawe, nowoczesne lekcje były dla gimnazjalistów atrakcyjną metodą badawczą angażującą ich pomysłowość i inwencję twórczą, zapewniającą zdobywanie nowej wiedzy przyrodniczej.

 Organizator

Jolanta Wojtkiewicz

pa1.JPG pa10.JPG pa11.JPG
pa12.JPG pa13.JPG pa14.JPG
pa15.JPG pa16.JPG pa17.JPG
pa18.JPG pa19.JPG pa2.JPG
pa20.JPG pa21.JPG pa22.JPG
pa23.JPG pa24.JPG pa25.JPG
pa26.JPG pa27.JPG pa28.JPG
pa29.JPG pa3.JPG pa30.JPG
pa32.JPG pa33.JPG pa34.JPG
pa35.JPG pa36.JPG pa37.JPG
pa38.JPG pa39.JPG pa4.JPG
pa40.JPG pa41.JPG pa42.JPG
pa5.JPG pa6.JPG pa7.JPG
pa8.JPG pa9.JPG