Tydzień kodowania w naszej szkole

16-11-17 Administrator 0 comment

Tydzień kodowania w naszej szkole

Uczniowie Zespołu Szkół w Zbicznie w ramach MegaMisji oraz Europejskiego Tygodnia Kodowania przyłączyli się do Tygodnia Kodowania 2017. Zajęcia przeprowadziła nauczycielka informatyki pani Anita Małkowska.

Zadaniem, jakie zostało zrealizowane w ramach Tygodnia Kodowania 2017 była m. in. praca w programie Scratch. Jednym z pierwszych projektów, jakie wykonali uczniowie  w Scratchu, było stworzenie interaktywnej animacji. Po scenie sterowali „duszkiem” – dinozaurem, który zadawał sobie pytanie “Gdzie ja jestem? Oprócz tego, że uczniowie poznali to środowisko programistyczne, to mieli jeszcze mnóstwo frajdy i zabawy.

Kolejnym zadaniem, które nasi uczniowie zrealizowali w ramach Tygodnia Kodowania, była praca w środowisku programistycznym Logo Komeniusz. Tu wpisywali ciekawe komendy, które pozwoliły sterować „żółwiem” po ekranie monitora. “Żółw” pozostawiał za sobą ślad, dzięki temu powstały rozety, kwadraty oraz kwiaty. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się także, czym jest algorytm oraz schemat blokowy. Uczniowie trzecich klas gimnazjum rozpisywali algorytmy obliczania silni liczby 5. Obliczali także zadania z pseudokodami.

W ramach zajęć z robotyki, podczas Tygodnia kodowania, z zestawu klocków ukończono budowę robota Jimu. Na każdym etapie procesowi budowy uczniom towarzyszyła interaktywna instrukcja 3D w aplikacji dostępnej na tablet z systemami Android, dzięki której można było obejrzeć przyszłego robota. W aplikacji tej uczniowie mogli obracać każdy element o 360 stopni po to, aby dokładnie mu się przyjrzeć. W skład zestawu klocków wchodziła także  jednostka główna – mikrokomputer odpowiedzialny za sterowanie robotem, serwomotory czyli silniki elektryczne odpowiedzialne za poruszanie się robota, bateria litowo-jonowa zasilająca całość. Po złożeniu robota przyszedł czas na jego sterowanie – programowanie. Uczniowie mieli okazję skorzystać z predefiniowanych ruchów robota, a także stworzyć własne akcje z blokami komend korzystając z metody „przeciągnij i upuść”. Była to dla nich świetna zabawa, która pozwoliła zrozumieć jak inżynierowie tworzą nowoczesne oprogramowanie.

W trakcie Tygodnia Kodowania w naszej szkole czas upływał w miłej atmosferze. Uczniowie mieli mnóstwo ciekawych zajęć, podczas których mogli nauczyć się myślenia algorytmicznego.

1.jpg 10.jpg 11.jpg
12.jpg 13.jpg 14.jpg
15.jpg 2.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg
7.jpg 8.jpg 9.jpg
a2.jpg a3.jpg a4.jpg
a5.jpg a6.jpg a7.jpg
b1.jpg b2.jpg b3.jpg
b4.jpg b5.jpg b6.jpg
b7.jpg b8.jpg p16.jpg
p17.jpg p18.jpg p19.jpg
p20.jpg p21.jpg p22.jpg
p23.jpg p24.jpg r1.jpg
r2.jpg r3.jpg r4.jpg
r5.jpg r6.jpg r7.jpg