Żyję smacznie i zdrowo – bo wiem co jem

14-05-18 Administrator 0 comment

„Żyję smacznie i zdrowo – bo wiem co jem.”

Nieprawidłowe żywienie jest w Polsce poważnym i powszechnym problemem, a młodzież będąca w okresie intensywnego rozwoju, zalicza się do grupy najbardziej narażonych na jego skutki. Wczesnym objawem nieodpowiedniego żywienia jest najczęściej obniżenie kondycji fizycznej i umysłowej. Należy edukować młodych ludzi, aby byli zdrowi, radośni i aktywni bo tylko wtedy będą mogli w pełni korzystać ze swojego potencjału, osiągając sukcesy w nauce i w sporcie.

Uczniowie klasy VII b, Zespołu Szkół w Zbicznie pod okiem opiekunki pani Jolanty Wojtkiewicz,, przygotowali wydarzenie społeczne : „Żyję smacznie i zdrowo – bo wiem co jem.

Celem projektu było:

·  wykształcenie u młodzieży nawyku zdrowego odżywiania,

·   zachęcanie do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych, samodzielnych prób gotowania,

·        zmotywowanie do codziennej aktywności fizycznej.

Projekt przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym młodzież przygotowała część edukacyjną, zapoznając społeczność uczniowską z zagadnieniem jak się odżywiać przed klasówką – „Siła umysłu.

Celem prelekcji było:

·  zapoznanie z budową mózgu i jego funkcje w naszym organizmie,

·  przekazanie wiedzy na temat wpływu poszczególnych składników pokarmowych na pracę mózgu,

·        zapoznanie z produktami poprawiającymi pamięć i koncentrację,

·        zapoznanie z produktami poprawiającymi nastrój,

·        zapoznanie z elementami stylu życia wpływającego na pracę mózgu.

Uczniowie przedstawili najważniejsze informacje dotyczące mózgu i opisali jego funkcje. Zwrócili uwagę, iż mózg jest centrum dowodzenia całego organizmu, to tu zapadają najważniejsze decyzje. Dlatego tak ważne jest jego bardzo dobre odżywianie, ponieważ stan naszego mózgu ma bezpośredni wpływ na wyniki w szkole, przygotowanie do klasówek, testów, prezentacji. Odpowiednio odżywiony mózg to również nasze dobre samopoczucie, odporność na stres, gwarancja uśmiechu przez cały dzień.

Zwrócili uwagę jakie składniki pokarmowe wpływają na pracę mózgu. W tym była glukoza – paliwo energetyczne. Białka dzięki którym jest dobra komunikacja między komórkami. Dobre tłuszcze tzw. Omega-3 poprawiają sprawność mózgu. Młodzież wymieniła wiele ważnych i niezbędnych pierwiastków oraz witamin. Pokazała, co jeść by poprawić kondycję i samopoczucie. Wszystkie wiadomości były dodatkowo zilustrowane na pokazie multimedialnym. Dodano, że elementy stylu życia mogą wpływać na pracę mózgu tj. aktywność fizyczna, sen czy prawidłowe oddychanie. Zgromadzeni podczas prezentacji wspólnie tańczyli do teledysku. Przedstawiciele klas rozwiązywali przygotowane zadanie kreatywne. Otrzymali przykładowe przepisy na dania przed klasówką w wersji bazowej. Na tablicach przygotowano plakaty edukacyjne.

W drugiej części uczniowie wrócili do swoich klas. Tu odbyła się część praktyczna. Na podstawie prelekcji i otrzymanych materiałów, z  licznych produktów spożywczych, przygotowali koktajle warzywno- owocowe oraz dania na podstawie przepisów bazowych przed klasówką. Dysponowali zestawem naczyń jednorazowych. Rodzice zadbali o sprzęt do wyciskania soków. Produkty spożywcze zostały zakupione przez opiekunkę, dzięki sponsorom : Stowarzyszeniu Zgodnie z naturą i tradycją, Starostwu Powiatowemu w Brodnicy, dyrektorowi ZS w Zbicznie oraz sklepikowi szkolnemu..

Po wykonaniu zadań komisja konkursowa sprawdzała poprawny skład, estetykę oraz smak przygotowanych potraw. Wszystkie koktajle i posiłki były wyjątkowo apetyczne i pomysłowe. Jury przyznało dla wszystkich uczestników nagrody równorzędne za wiedzę, kreatywność i umiejętności. Na zakończenie odbyła się degustacja wszystkich smakołyków.

Młodzież klas gimnazjalnych oraz siódmych, miała możliwość wspólnego gotowania. Przyrządzanie smacznych posiłków jest sztuką samą w sobie, a w sztuce liczy się inwencja i kreatywność, którą mogli się oni wykazać, a przede wszystkim posiedli wiedzę o prawidłowym skutecznym odżywianiu.

Łatwiej jest wypracować pożądane dla zdrowia nawyki już teraz, niż zmieniać je w przyszłości. 

1.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg
17.jpg 18.jpg 2.jpg
3.jpg 4.jpg 5.jpg
6.jpg 7.jpg 8.jpg
9.jpg zmiana.jpg 19.JPG
20.JPG 21.JPG 22.JPG
23.JPG 24.JPG 25.JPG
26.JPG 27.JPG 28.JPG
29.JPG 30.JPG