Projekt edukacyjny „Wolontariat w Polsce i na świecie”

07-12-18 Administrator 0 comment

Projekt edukacyjny „Wolontariat w Polsce i na świecie” – kl. 8b

     W październiku na lekcji języku polskiego realizowałam z klasą 8b temat: Jak rozmawiać o trudnych sprawach? Czytaliśmy fragment powieści pt.: „Oskar i pani Róża” – był to list 10-letniego chłopca do Boga. Oskar leżał w szpitalu po przeszczepie szpiku, zmagał się z wieloma słabościami, zadawał sobie wiele pytań, na które nie znał odpowiedzi. W tych ciężkich dla chłopca chwilach odwiedzała go pani Róża, która była wolontariuszką w szpitalu. Ten wątek spowodował, że postanowiłam z uczniami zrealizować projekt edukacyjny. Przez 5 tygodni uczniowie pracowali w 4 grupach.

1.     Zadaniem pierwszej grupy było zebranie informacji na temat znajdujących się w okolicy ośrodków, które zatrudniają wolontariuszy oraz zorganizowanie spotkania z przedstawicielem co najmniej jednej instytucji. Następnie członkowie grupy przygotowali prezentację dotyczącą działalności tej placówki.

2.     Druga grupa musiała przeprowadzić rozmowy z co najmniej pięcioma wolontariuszami (co ich motywuje do pracy, dlaczego obrali taką ścieżkę życiową, ile mają lat, itp.). Na podstawie tych wiadomości członkowie grupy opracowali artykuł.

3.     Kolejna grupa zajęła się przeprowadzeniem akcji wolontariackiej w szkole – efekt swojej pracy mieli przedstawić w formie prezentacji multimedialnej.

4.     Zadaniem ostatniej grupy było opracowanie folderu pt. „Wolontariat na świecie”.

       Dzięki temu przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat wolontariatu i pracy wolontariuszy. 27 listopada gościliśmy na lekcji Panią Iwonę Rychlewską – Dyrektor Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego i Domu Pomocy Społecznej w Wichulcu. Pani Dyrektor jest otwarta na współpracę młodzieży z jej placówką. Wskazała różne możliwości pracy młodzieży w domu seniora: wspólny spacer, rozmowa, granie w gry planszowe. Pani Dyrektor chętnie gościłaby uczniów z naszej szkoły, aby uprzyjemnić czas starszym ludziom poprzez wystawienie jasełek, przedstawień, śpiewanie kolęd, itp.

       5 grudnia – w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza – uczniowie kl. 8b otrzymali oceny za realizację projektu edukacyjnego, według wcześniej podanych kryteriów.

        Mam nadzieję, że poprzez to przedsięwzięcie, młodzież poznała inne możliwości spędzania wolnego czasu, niż wpatrywanie się w ekran monitora lub smartfona.

        W załączeniu zdjęcia, które przedstawiają pracę uczniów (bez poprawy błędów). Popełnione błędy zostały skorygowane i omówione z uczniami podczas prezentacji.

                                                Marlena Gierszewska

1.jpg 2.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg
7.jpg 8.jpg