Koncert Dixielandu w naszym Przedszkolu

05-03-19 Administrator 0 comment

 

Piątkowy dzień rozpoczął się dla dzieci naszego Przedszkola bardzo nietypowo. Gościliśmy bowiem  niezwykle ciekawych i inspirujących ludzi. Swoją obecnością zaszczycili nas muzycy koncertujący w ramach  Łódzkiego Biura Koncertowego „Wirtuoz”. Niezwykłe Trio w składzie: Marcin Błoszyk (trąbka), Marek Maciejewski (saksofon tenorowy) oraz Maciej Malec (puzon), przeniosło słuchaczy do I połowy XX wieku, gdzie w wirtuozowski sposób przedstawili świat jazzu tradycyjnego zwanego Dixielandem.

Trzy z pozoru zwykłe instrumenty – puzon, trąbka i saksofon – stworzyły razem niezwykłą plejadę dźwięków. Koncert zatytułowany „Nie tylko Dixieland czyli bajkowe i filmowe przeboje w aranżacjach dixielandowych” wywołał w słuchaczach wiele pozytywnych emocji. Muzycy zapoznali uczniów z historią muzyki jazzowej i zaprezentowali utwory takie jak: jak ,,Hallo Dolly” czy ,,Indiana”. Zagrali też najsłynniejsze utwory z baśni Walta Disneya, np. ,,Król Lew”, ,,Piękna i bestia”. Przedszkolaki poznały największe przeboje grane przez Louisa Armstronga i Sir Eltona Johna, muzykę z filmu Gang Olsena i Benny Hill.

W trakcie koncertu uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu konkursach. Poprawne odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami. Konkursy polegały na odgadnięciu z jakiej bajki pochodzi prezentowany przez muzyków utwór, kto jest autorem danego utworu, jak nazywa się prezentowany instrument. Uczniowie raczej bez problemu rozwiązali wszystkie zagadki i rozpoznali utwory z ” Pięknej i Bestii “, czy “Króla Lwa”. Jedną z największych atrakcji była możliwość zagrania na saksofonie przez wybranych uczniów. To zadanie okazało się niezwykle trudne, gdyż wydobycie dźwięku z małego ustnika wymagało wiele siły i umiejętności. Wszyscy dzielnie kibicowali małym muzykom, aż w końcu niektórym udało się wydobyć z puzonu oczekiwany dźwięk.

Chętni uczniowie grali też z zespołem na instrumentach perkusyjnych. Wykazali się sporymi umiejętnościami, a przede wszystkim – odwagą. Takie instrumenty jak cabasa, shaker, guiro czy tarka nie są już obce nikomu.

Jazz, z pozoru dość trudny gatunek muzyczny, okazał się bardzo przystępny i ciekawy nawet dla młodych słuchaczy. 

Koncert wywołał  na dzieciach niezwykłe wrażenie i był wyjątkową okazją do obcowania na żywo z tego rodzaju muzyką. Spotkanie okazało się dla wszystkich wspaniałą zabawą.

                             Opracowała: Halina Murlik 

a1.jpg a2.jpg a3.jpg
a4.jpg a5.jpg a6.jpg
a7.jpg a8.jpg a9.jpg
b1.jpg b2.jpg

{youtube}vOjeEnGGS9w{/youtube}