Pierwszy dzień wiosny

20-03-19 Administrator 0 comment

 

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej  nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca i jest to termin stały.

Początek astronomicznej wiosny  następuje  zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania – po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).Terminowa różnica  między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej, a astronomicznej związana jest  z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny  wypadł  w środę, 20 marca. Co ciekawe, jak wykazują badania- z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, pierwszy dzień astronomicznej wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest “Topienie Marzanny”. Kukła  o imieniu- “Marzanna”, którą robi się ze słomy i różnych tkanin na podobiznę kobiet, a następnie topi, ma symbolizować odchodzącą zimę .Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

Aby więc tradycji stało się zadość – przedszkolaki podczas zajęć  wspólnie z wychowawcami, przygotowali “kukły”. Panny miały kolorowe suknie, długie włosy i uśmiechnięte lub smutne minki. Obchody pożegnania zimy rozpoczęliśmy już od 8.00.

Spacerując z “Marzannami” ze śpiewem ścieżkami i chodnikami  Zbiczna – pozwoliliśmy “kukłom” po raz ostatni popatrzyć swym zimowym okiem na  krajobrazy  naszej miejscowości, po czym udaliśmy się na plac za halą sportową. Tam ustawiliśmy “Marzanny” w oranżerii, skąd zabrała je do morza – “Pani Wiosna”. Dodatkową radością dzieci tego dnia były wspólnie upieczone na ognisku smakowite kiełbaski.

Po tak uroczystym pożegnaniu Pani Zimy- jesteśmy przekonani, że wiosna zagości już u nas na dobre!!!!!!!

Opracowała: Halina Murlik

a1.jpg a2.jpg a3.jpg
a4.jpg a5.jpg a6.jpg
a7.jpg a8.jpg a9.jpg
b1.jpg b2.jpg b3.jpg
b4.jpg b5.jpg b6.jpg
b7.jpg b8.jpg b9.jpg
c1.jpg c2.jpg