Konferencja popularnonaukowa 80 rocznica ll wojny światowej

16-09-19 Administrator 0 comment

Dnia 9 września 2019roku odbyła się konferencja popularnonaukowa organizowana w ramach 80 rocznicy ll wojny światowej. 

Pojechaliśmy do Jabłonowa z panią dyrektor Urszulą Pomianowską, panią Agnieszką Pielacką i panią Longiną Jasieniecką oraz z uczniami z klasy 8a i 8b.

Na samym początku konferencji odbył się wykład dr Izabeli Mazanowskiej z Delegatury IPN w Bydgoszczy pt. Jabłonowo Pomorskie w latach 1939-1945 w kontekście niemieckiej polityki na ziemiach wcielonych do lll Rzeszy. 

Następny wykład poprowadził dr Bartosz Smykowski z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy pt. Działania bojowe dywizjonu myśliwskiego Armii „Pomorze” w kampanii polskiej 1939r.

Odbyła się także prelekcja Ewy Rzepki z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim pt. Wrzesień 1939r. we wspomnieniach mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie.

Wzruszeń dostarczyła nam opowieść jednego z zaproszonych gości, mieszkańca powiatu, który podzielił się swoimi wspomnieniami z tamtych okropnych czasów.

Na samym końcu odbył się spektakl pt. „Mroczny czas okupacji”.

Zobaczyliśmy po raz pierwszy, jak wygląda konferencja popularnonaukowa, czas tam spędzony przedstawił nam jak wyglądały tamte czasy. Tamtejsza atmosfera była bardzo uroczysta i pełna wspomnień i wzruszeń. Oby nigdy czas wojny w historii żadnego człowieka się nie powtórzył.

Autorka : Andżelika Paćkowska , uczennica klasy 8b

 

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg
img_6759.jpg