Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Zbicznie

08-11-19 marcjan 0 comment

„I łzą serdeczna zabłyśnie Wam oko, gdy Wam powiadać będą dzieje  nasze” – takim hasłem uczniowie szkoły podstawowej przywitali gości przybyłych na uroczystość poświęconą odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Spotkanie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 11.11. Tym samym, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Do hymnu”. Następnie Pani Dyrektor Urszula Pomianowska powitała gości, między innymi:

  • Wójta Gminy Zbiczno panią Magdalenę Golubską,
  • Księdza kanonika Kazimierza Wierzbickiego,
  • Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica pana Grzegorza Karolaka,
  • Przewodniczącego Rady Powiatu pana Romana Pytlasińskiego,
  • Prezesa stowarzyszenia „Zgodnie z naturą i tradycją” panią Renatę Janczak,
  • pracowników Urzędu Gminy w Zbicznie, przedstawicieli policji oraz Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
  • sołtysów ościennych sołectw,
  • wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Pani Dyrektor wprowadziła zebranych w podniosły nastrój, mówiąc o roli wolności, patriotyzmu i postaw obywatelskich. Recytatorzy, w montażu słowno-muzycznym, opowiedzieli o trudnej drodze do wolności naszej Ojczyzny, o zmaganiach z zaborcami, o powstaniach, w których Polacy przelewali krew i ginęli na obcej ziemi. Słowami poetów sławili odwagę i męstwo polskich żołnierzy, rolę Józefa Piłsudskiego w walce o odzyskanie niepodległości. Słowa recytatorów uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas: 5b i 6b. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Longina Jasieniecka, Danuta Kozikowska i Iwona Szwaracka.

fot. E. Stawska – GOKSiR Zbiczno