Sgraffito

17-06-20 Administrator 0 comment

Sgraffito to „technika malarska polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.”
Odmianę tej techniki bez wahania można wykorzystać w pracy z uczniami. Niezbędnymi przyborami do wykonania pracy plastycznej są: miękki pędzel, narzędzie do skrobania np. wypisany długopis, zaostrzony patyk lub patyk do szaszłyków, biały karton, czarna farba plakatowa, kolorowe pastele olejne lub kredki świecowe.
W pierwszej kolejności karton zostaje pokryty pastelami olejnymi w różnobarwne plamy lub pasy wg pomysłowości ucznia.
Kolejnym etapem jest pokrycie całej powierzchni kartki dokładnie czarna farbą a następnie po wyschnięciu farby należy wydrapywać kompozycję przeznaczonymi do tego przyrządami.
W efekcie powstanie kolorowy wzór, wydobyty spod czarnej powierzchni. Efekt końcowy jest bardzo ciekawy. Oto prace uczniów klas 5, 6 i 7.