Prawo Pascala i Archimedesa

14-11-21 Administrator 0 comment

Zajęcia projektowe w sobotę 13.11.2021r. dotyczyły zagadnień związanych z hydrostatyką, a dokładnie zastosowaniem praktycznym Prawa Pascala i Archimedesa. Uczniowie wykonali modele „Nurka Kartezjusza”, który wyjaśnia problematykę ciśnienia i siły wyporu w cieczach oraz potwierdzili obliczeniami zgodność  wyników doświadczalnych z teoretycznymi przewidywaniami. Kolejnym etapem zajęć było przeprowadzenie doświadczenia związanego z implozją puszki po napoju i wyjaśnienie jakie zjawiska temu towarzyszą. Były to jednocześnie ostatnie zajęcia z fizyki w ramach projektu: „Eksperymenty kluczem do wiedzy” realizowanym w Zespole Szkół w Zbicznie, które były również podsumowaniem, tego co udało się zrealizować. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że taka forma zajęć jest bardzo ciekawa, ponieważ samodzielne przeprowadzanie i analiza eksperymentów jest najbardziej efektywnym sposobem przyswajania wiedzy z fizyki. Bardzo dziękuję uczniom za wytrwałość, kreatywność i wspaniałą atmosferę  podczas zajęć – to dzięki waszemu zaangażowaniu udało się zrealizować wszystkie zaplanowane  cele i zadania.

 

Szkolny koordynator projektu:

Rafał Laskowski