Wycieczka do Wrocławia

07-06-22 Administrator 0 comment

Pierwszy dzień – 07 czerwca 2022

Uczniowie kl. 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Zbicznie rozpoczęli trzydniową wycieczkę do Wrocławia w ramach programu „ Poznaj Polskę”.

Pierwszego dnia w drodze do Wrocławia poznali historię włocławskiego fajansu, odwiedzając Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. We Włocławku przez prawie 120 lat nieprzerwanie produkowano fajans. W tym okresie produkcja ceramiki zdominowała włocławski przemysł, wpisując się w jego tradycję i stając się na długie lata wizytówką miasta. Uczniowie na ekspozycji stałej w gmachu głównym muzeum mogli obejrzeć 432 wyroby dawnych włocławskich fabryk fajansu ze wszystkich okresów produkcji. Poza dużą różnorodnością funkcji i form ceramicznych, ekspozycja przybliżyła dzieciom wszystkie techniki zdobienia fajansu – szablon, kalkę ceramiczną, zdobienia wypukłe, naciekowe i oczywiście ręczne malowanie. Wystawę uzupełniały wielkoformatowe plansze z archiwalnymi fotografiami. Uczniowie byli zaskoczeni, że wiele wzorów i form znajduje się w ich rodzinnych domach lub w zbiorach krewnych.

Drugim punktem dnia była wizyta w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich – Muzeum Pana Tadeusza. Jest to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum. Muzeum Pana Tadeusza to ważne miejsce na literackiej mapie Polski i całej Europy. Uczniowie nie tylko oglądali przepiękne wystawy, ale również wzięli udział w lekcjach muzealnych pt. „Już ukropiłem tysiąc wierszy- jak Adam Mickiewicz pisał Pana Tadeusza”.Mogli również zobaczyć m.in. rękopis dzieła samego Adama Mickiewicza, dowiedzieć się jak wyglądały stroje, jakie obowiązywały zwyczaje szlacheckie w soplicowskim dworku. Ogromne wrażenie wywarły na dzieciach animacje laserowe przybliżające życie i podróże wybitnego pisarza.

Grupa uczniów wzięła udział w wyjątkowej lekcji, pt. „ Nie będziemy bierni. Polskie Państwo Podziemne”, która była połączona z wizytą w muzealnym escape roomie , co cieszy się popularnością wśród młodzieży.

Pełni wspaniałych wrażeń i nieco zmęczeni, spacerując po wrocławskim Starym Mieście udaliśmy się wszyscy na odpoczynek.