Jak nie czytam, jak czytam

15-06-22 Administrator 0 comment

„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Co roku (od 2016 r.) uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. Akcja ma na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze. Jej głównym założeniem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nasza szkoła corocznie czynnie uczestniczy w akcji. Jeszcze w bieżącym roku nie bijemy ogólnopolskiego rekordu jednoczesnego czytania (akcja przerwana ze względu na pandemię). Tym razem zaproponowałyśmy naszym uczniom inną formę promocji czytelnictwa. 15 czerwca 2022 r. uczniowie klas 4 – 8 mieli przyjść do szkoły przebrani za postacie wybranych bohaterów literackich. O godz. 11.50 zebraliśmy się na boisku szkolnym i udaliśmy się, z wcześniej przygotowanymi transparentami, na paradę wokół stawu za halą sportową. Następnie usiedliśmy na boisku i każdy mógł poczytać wybraną przez siebie książkę, którą w tym dniu przyniósł ze sobą do szkoły lub wypożyczył z biblioteki szkolnej. Uczniowie i nauczyciele czytali różne książki – od psychologicznych, po przygodowe i fantasy czy legendy o naszych okolicach. Miło spędziliśmy czas. Klasy przygotowały wspaniałe transparenty. Szkoda, że uczniowie nie przebrali się, może w przyszłym roku… Dziękujemy za wspólną zabawę i promocję czytelnictwa! Marlena Gierszewska i Longina Jasieniecka