„POCIĄG DO WOLNOŚCI” uroczysta akademia z okazji 11 listopada Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

11-11-22 Administrator 0 comment

 9 listopada 2022 r. w Zespole Szkół w Zbicznie odbyła się uroczysta akademia „Pociąg do wolności”, przedstawiona przez uczniów klas 8a, 8b, 8c i 4b. Tytułowy pociąg zatrzymywał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA, PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA, WOLNOŚĆ. Akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego.
 Uczniowie w żołnierskich mundurach i kilku „pasażerów” pokazali drogę Polski do odzyskania niepodległości.
 W stacji NIEWOLA usłyszeliśmy o Konstytucji 3 maja (1791), rozbiorach (1772, 1793, 1795). Utrwaliliśmy również historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Recytatorzy przypomnieli nam m.in. wiersz J. Szczepkowskiego „Opowiedz nam Ojczyzno”, E. Słońskiego „Polska w niewoli”, I. Krasickiego „Hymn do Ojczyzny”.
 Druga stacja, na której zatrzymał się „Pociąg do wolności”, była to stacja POWSTANIA. Na tej stacji uczniowie zostali oprowadzeni po powstaniach: kościuszkowskim (1794), listopadowym (1830), styczniowym (1864). Przypomnieli sobie nazwiska takich bohaterów jak: Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Piotr Wysocki, Jan Kiliński. Uczniowie z klasy 4b (Agnieszka Krajnik i Michał Szymański) dialogiem „Kto ty jesteś…” wprowadzili nas w „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy. Następnie wysłuchaliśmy „Moją piosnkę” C.K. Norwida i wspólnie odśpiewaliśmy, w pozycji na baczność, „Rotę” M. Konopnickiej. Niezwykle wzruszające chwile!
 Trzecia stacja, to stacja I WOJNA ŚWIATOWA.
Usłyszeliśmy „Modlitwę obozową”:
„O Panie, któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń.
Wołamy z wszystkich stron do Ciebie,
O polski kraj, o polską broń(…)”
 Po wykonaniu „Modlitwy obozowej” odsłuchaliśmy pieśń „My pierwsza brygada”.
 Na stacji WOLNOŚĆ mieliśmy okazję poznać teksty M. Brykczyńskiego i M. Piechały „11 listopada”, „Alfabet” oraz P. Skargi „Modlitwę za Ojczyznę”.
Na zakończenie zapaliliśmy znicz, który symbolizował krew przelaną za naszą Ojczyznę.
Akademię przygotowały: p.Longina Jasieniecka, p.Danuta Kozikowska, p.Marlena Gierszewska. Scenografia: p.Katarzyna Słomińska.
 Tekst opracowała: Marlena Gierszewska