Wyjazd do teatru

15-11-22 Administrator 0 comment

15 listopada 2022 r. 44 uczniów z klas ósmych uczestniczyło w wycieczce do teatru w Grudziądzu na spektakl pt.: „Opowieść wigilijna”, reżyserowany przez Zbigniewa Kulwickiego.

Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.

Aktorzy przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze, był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia – dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.

Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły na połączenie realistycznego świata spowitego mgłą Londynu końca XIX wieku z przedświąteczną atmosferą bożonarodzeniową. Zaangażowani emocjonalnie widzowie towarzyszyli głównemu bohaterowi na niezwykłej drodze wewnętrznej przemiany i odkrycia, co w życiu jest naprawdę ważne oraz jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż powieść przeczytali wcześniej i omówili na lekcjach języka polskiego.

Zachęcamy do lektury „Opowieści wigilijnej”. Jest to książka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zawierająca ponadczasowe prawdy o człowieku, skłaniająca do refleksji i wzruszenia, nie tylko w zimowe, przedświąteczne wieczory. Opiekę nad uczniami sprawowały: p.Longina Jasieniecka, p.Bernadeta Kleinowska i p.Marlena Gierszewska.

Tekst: Marlena Gierszewska