Wyjazd na spektakl „W krainie mitów”

23-11-22 Administrator 0 comment

Mitologia grecka to jeden z fundamentów europejskiej kultury i niewyczerpane źródło najistotniejszych wartości.

Aby przybliżyć młodemu widzowi mądrość w nich zawartą, Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia wystawił na scenie Brodnickiego Domu Kultury spektakl teatralny pt. „W krainie mitów”.

23 listopada 2022 r. mogli go podziwiać uczniowie klas piątych. Tematem przedstawienia były przygody pary bliźniąt, Oli i Michała, którzy zgubili się podczas wycieczki klasowej w muzeum. Na skutek niewłaściwego zachowania, bohaterowie przenieśli się do czasów mitycznych. Na scenie pojawili się: Prometeusz, Ikar, Syzyf, Midas, Orfeusz, Pytia. By wrócić do współczesności, Ola i Michał musieli rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza. Spektakl był bardzo ciekawy i pouczający. Uczniowie dowiedzieli się m.in. skąd się wzięły tak często współcześnie używane frazeologizmy, jak: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca. Jak wszystkim wiadomo, najlepiej uczyć się przez zabawę, czego doskonałym dowodem był spektakl “W krainie mitów”.

Czy Oli i Michałowi udało się rozwiązać zagadkę i powrócić do współczesności? Uczniowie naszej szkoły już to wiedzą, gdyż z zaciekawieniem, pełni emocji, oglądali to pouczające przedstawienie. Gromkie brawa świadczyły o tym, że opowieść bardzo im się spodobała.

Teraz żaden sprawdzian z mitologii nie będzie im straszny.

Przed spektaklem obowiązkowy punkt niemal każdego wyjazdu – integracja uczniów w pizzerii.

Opiekę nad uczniami sprawowały: p.Magdalena Stawska-Pikulska, p.Anita Małkowska, p.Marlena Gierszewska.

Wycieczkę zorganizowała p.Longina Jasieniecka.

Tekst: Marlena Gierszewska