Konkurs „Szaleństwa ekologiczne 2017”

09-05-17 Administrator 0 comment

Udział w Międzygminnym konkursie ekologicznym „Szaleństwa ekologiczne 2017”

Dnia 05 maja 2017 roku odbyła się XVI edycja konkursu ekologicznego „Szaleństwa ekologiczne 2017”. Organizatorami byli: Stowarzyszenie  Ekologiczno-Kulturowe „Pojezierze Brodnickie” i Brodnicki Park Krajobrazowy

W tym roku tematem przewodnim były płazy i gady.

Cele konkursu:

– rozbudzanie i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym  otoczeniu,

szerzenie wiedzy ekologicznej wśród młodzieży,

rozbudzanie wrażliwości na piękno swojego regionu,

nauka przez zabawę

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I, II, III  gimnazjum.

Gimnazjum reprezentowane przez 8 -osobowy zespół / jedna drużyna  z danej szkoły /.

Zespół naszego gimnazjum to:

1.     Kacper Dolecki

2.     Oliwia Klonowska

3.     Oliwia Rotzoll

4.     Dominika Irwan

5.     Adam Kędziorski

6.     Adrian Rumiński

7.     Zofia Lewandowska

8.     Miłosz Ulatowski

Pierwsza czwórka pisała test wiedzy ekologicznej oraz wiedzy o Brodnickim Parku Krajobrazowym. Suma uzyskanych punktów to pula dla całego zespołu.

Po części pisemnej młodzież czterech gimnazjów naszego powiatu ruszyła w teren. Każda grupa losowała kolejność wyjścia, a nauczyciele losowali szkołę, której uczniami opiekowali się w lesie. Tam na sześciu przystankach rozwiązywali zadania praktyczne. Wśród nich była krzyżówka dotycząca tematu szaleństw, rozpoznawanie organizmu za pomocą przewodników, na podstawie jego opisu. Były odgłosy płazów, które należało rozpoznać i dopasować do ilustracji. Oznaczano gatunek gada na podstawie wylinki oraz skorupy jaj. Na terenie muzeum przyrodniczego młodzi ekolodzy szukali 12 gatunków płazów i 4 gatunków gadów. Dodatkowo punktowane było hasło tematyczne.

Po wysiłkach terenowych zaproszono wszystkich na poczęstunek. Następnie podsumowano wyniki.

Nasz zespół uzyskał najlepszy wynik z testu. Oprócz tego Kacper Dolecki został wyróżniony za najlepszą wiedzę. W wesołej rywalizacji zdobyliśmy pierwsze miejsce. Uczestnicy otrzymali dyplom dla szkoły oraz upominki indywidualne. Opiekunem grupy była pani Jolanta Wojtkiewicz.

bpk1.JPG bpk10.JPG bpk2.JPG
bpk3.JPG bpk4.JPG bpk5.JPG
bpk6.JPG bpk7.JPG bpk8.JPG
bpk9.JPG