Budujemy wahadła, czyli o amplitudzie, częstotliwości i okresie drgań

29-03-22 Administrator 0 comment

Ostatnie zajęcia z fizyki w ramach projektu “Eksperymenty kluczem do wiedzy” odbyły się  w sobotę 26 marca 2022r. Uczniowie na zajęciach budowali wahadła, badali ich ruch oraz doświadczalnie potwierdzali zależność okresu drgań wahadła od jego długości. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów poszczególne grupy projektowe wyznaczyły wartość współczynnika przyspieszenia ziemskiego “g“. Najbardziej ekscytującym momentem zajęć była jednak budowa wahadła o długości ok.15 m przy użyciu wysięgnika koszowego i badanie ruchu tego wahadła, tak aby na podstawie pomiarów okresu drgań tego wahadła, ponowie wyznaczyć wartość współczynnika “g“. Dziękujemy bardzo P. Karolowi Magnuszewskiemu za udostępnienie wysięgnika, bez którego nie udało by się przeprowadzić eksperymentu. Należy tylko wspomnieć, że najdłuższe wahadło w Polsce znajduje się w Krakowie i ma długość 46,5 m.

Rafał Laskowski

 

Załączniki do pobrania