NARODOWE CZYTANIE

08-09-23 Administrator 0 comment

8 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – to najbardziej znana powieść tej autorki. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników, to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zaproszonym gościom za wspólne czytanie narodowego dzieła i uczestnictwo w tak wyjątkowym wydarzeniu. W tym roku zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli:
Pani Urszula Pomianowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Zbicznie,
Pani Magdalena Golubska – Wójt Gminy Zbiczno,
Ksiądz dr Paweł Rochman – Proboszcz Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Żmijewie,
Pani Wioletta Ostrowska – Radna Gminy Zbiczno,
Pani Renata Krzyżanowska – Członek zarządu Rady Rodziców.
Bardzo dziękujemy.
Organizatorki: p.Katarzyna Słomińska, p.Agnieszka Pielacka, p.Marlena Gierszewska.
Tekst: Marlena Gierszewska