„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

04-10-23 Administrator 0 comment

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”

„Idąc prosto przed siebie, nie można zajść za daleko.”

„Mały Książę” A. de Saint-Exupèry’ego to książka, którą można czytać w różnym wieku i wiele razy… i zawsze znaleźć coś cennego. To jedna z tych lektur szkolnych, które się zapamiętuje na długo. Małego Księcia nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten chłopiec uczy, jak patrzeć na świat oczami dziecka, jak nie zatracić wrażliwości i wyobraźni, czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość. Ale jak zapamiętać kolejne planety odwiedzane przez bohatera? W tym roku uczniowie klasy 7a na lekcji języka polskiego tworzyli – podzieleni na sześć grup – plakaty z planetami odwiedzanymi przez Małego Księcia. Każda grupa losowała nr rozdziału, w którym przedstawiony był jej mieszkaniec. Pracowali z radością, pamiętając, że: „Śmiech jest dla życia jak studnia na pustyni”. W ciągu jednej lekcji odwiedziliśmy planetę: Króla, Próżnego, Pijaka, Bankiera, Latarnika i Geografa. Na zakończenie zajęć każda para omówiła efekty swojej pracy. Powstały naprawdę piękne plakaty, a współpraca w parach zasługuje na szczerą pochwałę. Okazuje się, że praca z tekstem nie musi być nudna!

Wszystkie cytaty pochodzą oczywiście z „Małego Księcia.”

Tekst: Marlena Gierszewska