Andrzejki

30-11-23 Administrator 0 comment

Andrzejki to święto ludowe pielęgnowane z dziada, pradziada. Również w naszej szkole, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, Samorząd Uczniowski zorganizował 29 listopada zabawę andrzejkową dla uczniów klas 4 – 8. Na uczniów czekały liczne wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Podczas dyskoteki nie zabrakło rytmów „Italodisco”, „Macareny” oraz oczywiście belgijki. Warto wspomnieć, że z andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Jedno z nich szczególnie pasowało do panującej tego dnia aury: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy przepowiednia się sprawdzi? Zobaczymy…

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Agnieszka Pielacka, p. Katarzyna Słomnińska, p. Veronika Dobrowolska, p. Marlena Gierszewska.

Tekst: Marlena Gierszewska